Adres: Polska Izba Przemysłu Chemicznego
ul. Śniadeckich 17
00-654 Warszawa
Zadzwoń: 790-340-010
Napisz: pawel.zawadzki@pipc.org.pl

Podsumowanie Tygodnia BHP w Grupie ORLEN 2017

Listopad 10, 2017

by admin Aktualności, Promocja bezpieczeństwa 0 comment

Tegoroczna – czwarta już – edycja Koncernowego Tygodnia Bezpieczeństwa Pracy i Ochrony Zdrowia Grupy ORLEN odbyła się na początku września. W jej ramach przygotowano szereg atrakcji, mających na celu zwiększenie zainteresowania kulturą bezpieczeństwa zarówno wśród pracowników Grupy ORLEN, jak i wykonawców zewnętrznych. Wydarzenie traktowało pojęcie bezpieczeństwa bardzo szeroko i wieloaspektowo, adresując nie tylko kwestie związane ze środowiskiem pracy, ale także starając się promować pozytywne postawy w czasie wolnym od pracy. W Tygodniu Bezpieczeństwa, we wszystkich lokalizacjach spółek Grupy ORLEN (Polska, Litwa, Niemcy, Czechy), uczestniczyło ponad 7,5 tysiąca pracowników i kontraktorów.

Do najważniejszych elementów programu należały między innymi miasteczka zdrowia i bezpłatne badania profilaktyczne, gdzie pracownicy pod okiem lekarzy specjalistów mogli wykonać podstawowe badania i uzyskać poradę
ortopedy, dermatologa, okulisty, kardiologa czy też dietetyka, a także uczestniczyć w pokazach przygotowywania zdrowych posiłków.

Dużą popularnością cieszyły się również miasteczka świadomego kierowcy, w których odbywały się praktyczne szkolenia z bezpiecznej jazdy oraz szkolenia teoretyczno-praktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy w sytuacji wypadku drogowego. Prowadzone kampanie informacyjne dotyczące bezpieczeństwa  ruchu rowerzystów i kierowców znacząco wpłynęły na podniesienie poziomu wiedzy i kwalifikacji pracowników i podwykonawców Koncernu w aspekcie rozpoznawania zagrożeń drogowych, profilaktyki oraz modelowania bezpiecznego stylu jazdy.

Kolejnym elementem programu były praktyczne ćwiczenia z ewakuacji, pierwszej pomocy, użycia podręcznego sprzętu gaśniczego oraz prawidłowego używania środków ochrony osobistej, uzupełnione pokazami dostawców i producentów sprzętu bhp i ppoż. Dzięki nim pracownicy mieli okazję odświeżyć swoją wiedzę na temat odpowiedniego doboru, stosowania oraz konserwacji i przechowywania różnego rodzaju zabezpieczeń. Wśród prezentowanego sprzętu znalazły się zarówno środki ochrony indywidualnej, takie jak nowoczesne obuwie, odzież roboczo-ochronna, kaski, okulary, jak i te wykorzystywane przy pracy na wysokości, czyli między innymi linki z amortyzatorem, urządzenia samohamowne i samozaciskowe.

Promocja zdrowego stylu życia odbywała się między innymi poprzez zorganizowanie ćwiczeń relaksacyjnych, sesji treningowych Nordic Walking, spotkań z fizjoterapeutami, czy ekspertami w zakresie zdrowego żywienia. Do innych aktywności należały warsztaty stanowiskowe, prelekcje ekspertów, wykłady, konkursy i quizy związane z tematyką bezpieczeństwa.

W trakcie Koncernowego Tygodnia Bezpieczeństwa Pracy i Ochrony Zdrowia przez przedstawicieli Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego po raz pierwszy były też prezentowane „Praktyczne wskazówki i zalecenia dla poprawy komfortu pracy zmianowej 12-godzinnej”. Wydarzenie uzupełniała również komunikacja do klientów Stacji Paliw PKN ORLEN, do których kierowana była specjalna promocja związana z bezpieczeństwem, trwająca przez cały wrzesień.

Tegoroczny Koncernowy Tydzień Bezpieczeństwa Pracy i Ochrony Zdrowia w Grupie ORLEN kolejny raz potwierdził, że bezpieczeństwo w biurze, przy produkcji czy na placu budowy łączy wszystkich pracowników i współpracowników Koncernu.